Височински крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 49°35′22″ СГШ; 15°39′20″ ИГД / 49.589349° СГШ; 15.655518° ИГД / 49.589349; 15.655518


Височински крај (Kraj Vysočina)
Градскиот плоштад во Телч
Flag of Vysocina Region.svg
Знаме
Vysocina Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Јихлава
Окрузи
Површина 6.795 км²
Највисока точка Јаворжице
 - надморска висина 837 м
Население 511.645 (01/2007)
Гувернер Јиржи Бјехоунек
ISO 3166-2 CZ-VY
Таблички J
Kraj Vysocina.svg
Website : http://www.kr-vysocina.cz/


Височинскиот крај (МФА: [ˈvɪsotʃɪna]; чешки: Kraj Vysočina - "vysočina" е чешки збор за „висорамнина“), е крај во Чешката Република, кој се наоѓа во југоисточниот дел на историската област Чешка и делумно во југозападниот дел на историскиот регион Моравија. Административен центар е градот Јихлава.

Градови[уреди | уреди извор]

Окрузите во Височинскиот крај