Злински крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Злински крај (Zlínský kraj)
Зградо во Злин
Flag of Zlin Region.svg
Знаме
Zlin Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Злин
Окрузи
Површина 3.964 км²
Највисока точка Чертјув млин
 - надморска висина 1.206 м
Население 590.484 (06/2005)
Густина 149 /km² (386 /sq mi)
Гувернер Станислав Мишак
ISO 3166-2 CZ-ZL
Таблички Z
Zlinsky kraj.svg
Website : http://www.kr-zlinsky.cz/


Злинскиот крај (чешки: Zlínský kraj) е крај во Чешката Република, кој се наоѓа во централноисточниот дел на историската област Моравија. Наречен е по неговиот адмиистративен центар Злин.

Според чешки владини проценки и статистики, Злинскиот крај е најбезбедната чешка покраина со најмал број на убиства, силувања и напади на патиштата.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Градови со вкупно население преку 5.000 жители (податоци од 1 март 2003):

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Злинските окрузи