Злински крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Злински крај (Zlínský kraj)
Зградо во Злин
Flag of Zlin Region.svg
Знаме
Zlin Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Злин
Окрузи
Површина 3.964 км2
Највисока точка Чертјув млин
 - надморска висина 1.206 м
Население 590.484 (06/2005)
Густина 149 /km² (386 /sq mi)
Гувернер Станислав Мишак
ISO 3166-2 CZ-ZL
Таблички Z
Zlinsky kraj.svg
Website : http://www.kr-zlinsky.cz/

Злинскиот крај (чешки: Zlínský kraj) е крај во Чешката Република, кој се наоѓа во централноисточниот дел на историската област Моравија. Наречен е по неговиот адмиистративен центар Злин.

Според чешки владини проценки и статистики, Злинскиот крај е најбезбедната чешка покраина со најмал број на убиства, силувања и напади на патиштата.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Градови со вкупно население преку 5.000 жители (податоци од 1 март 2003):

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Злинските окрузи