Јужноморавски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноморавски крај (Jihomoravský kraj)
Брно
Знаме
Грб
Земја Чешка
Главен град Брно
Окрузи
Површина 7.196,5 км2
Највисока точка Чупец
 - надморска висина 819 м
Население 1.132.563 (12/2006)
Гувернер Михал Вашек
ISO 3166-2 CZ-JM
Таблички B
Website : http://www.kr-jihomoravsky.cz/

Јужноморавскиот крај (чешки: Jihomoravský kraj) е крај во Чешка, која е сместена во југозападниот дел на историската област Моравија. Административен центар е Брно.

Градови[уреди | уреди извор]

Надврешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Јужноморавскиот крај

Координати: 49°10′N 16°35′E / 49.167° СГШ; 16.583° ИГД / 49.167; 16.583