Знојмо

Координати: 48°51′20″N 16°2′56″E / 48.85556° СГШ; 16.04889° ИГД / 48.85556; 16.04889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Знојмо
Znaim
Град
Црквата Св. Никола
Црквата Св. Никола
Знаме на ЗнојмоГрб на Знојмо
Држава Чешка
РегионЈужна Моравија
ОкругЗнојмо
Управа
 • ГрадоначалникЈан Гроис
Површина
 • Вкупна65,93 км2 (2,546 ми2)
Надм. вис.&10000000000000290000000290 м
Население (2020-01-01[1])
 • Вкупно33.765
 • Густина5,1/км2 (13/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код669 02
Мреж. местоznojmocity.cz

Знојмо (чешки: Znojmo) — град во Чешката Република, во склоп на историскиот регион Моравија. Градот е втор по големина во административната единица во Јужноморавскиот крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population of Municipalities – 1 January 2020“. Czech Statistical Office. 2020-04-30.