Јужноморавски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јужна Моравија)
Јужноморавски крај (Jihomoravský kraj)
Брно
Flag of South Moravian Region.svg
Знаме
South Moravian Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Брно
Окрузи
Површина 7.196,5 км2
Највисока точка Чупец
 - надморска висина 819 м
Население 1.132.563 (12/2006)
Гувернер Михал Вашек
ISO 3166-2 CZ-JM
Таблички B
Jihomoravsky kraj.svg
Website : http://www.kr-jihomoravsky.cz/

Јужноморавскиот крај (чешки: Jihomoravský kraj) е крај во Чешка, која е сместена во југозападниот дел на историската област Моравија. Административен центар е Брно.

Градови[уреди | уреди извор]

Надврешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите во Јужноморавскиот крај

Координати: 49°10′N 16°35′E / 49.167° СГШ; 16.583° ИГД / 49.167; 16.583