Моравија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моравија
Morava
историски регион
Banner of arms of Moravia.svg
Знаме
Moravia.svg
Грб
Земја Чешка Република
Главен град Брно (историски)
Површина 22,348 км²
Местоположба на Моравија
Местоположба на Моравија
Знаме[1][2]

Моравија е област во Чешка. Порано таа била кнежевство, а еден од неговите кнезови бил и Ростислав, човекот кој испратил писмо до византискиот император Михаил, за да прати луѓе кои ќе го описменат моравскиот народ на словенски јазик. Притоа, Михаил ги испратил Кирил и Методиј.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Svoboda, Zbyšek; Fojtík, Pavel; Exner, Petr; Martykán, Jaroslav (2013). "Odborné vexilologické stanovisko k moravské vlajce" (PDF). Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169. Brno: Česká vexilologická společnost. стр. 3319, 3320. 
  2. Pícha, František (2013). "Znaky a prapory v kronice Ottokara Štýrského" (PDF). Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169. Brno: Česká vexilologická společnost. стр. 3320–3324. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]