Прејди на содржината

Долна Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долна Австрија
Niederösterreich
Покраина
Знаме на Долна АвстријаГрб на Долна Австрија
Местоположба на Долна Австрија
Држава Австрија
Главен градСанкт Пелтен
Управа
 • ГувернерЕрвин Прел
Површина
 • Вкупна19.186 км2 (7,408 ми2)
Население
 • Вкупно1.612.000
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166AT-3
Мреж. местоnoe.gv.at

Долна Австрија (германски: Niederösterreich) — една од деветте сојузни покраини во Австрија, која се наоѓа во нејзиниот североисточен дел. Зафаќа површина од 19.177 квадратни километри и тука живеат околу 1.612.000 жители. Главен град е Санкт Пелтен.

Положба[уреди | уреди извор]

Долна Австрија го зазема североисточниот дел на Австрија. Се граничи со:

Географија[уреди | уреди извор]

Со површина од 19.177 квадратни километри, Долна Австрија е најголема покраина во Австрија. Според релјефот, северниот и источниот дел се во склоп на Виенската Котлина, а на југ и запад се протегаат Алпите. Климата е претежно континентална, само во повисоките делови е планинска. Водите ги застапуваат многу реки, од кои најпозната е Дунав која течи во средишниот дел и негова најпозната притока е реката Морава.

Население[уреди | уреди извор]

Со над 1,6 милиони жители и густина на населеност од 86 жители/км2 Долна Австрија е втора по бројност покраина во Австрија. Најголемиот дел од населението го сочинуваат Австријци, но во последните години има и многу доселеници од сите поранешни југословенски републики и од Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]