Градиште (Австрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
Burgenland
сојузна покраина во Австрија
Знаме на Градиште
Знаме
Грб на Градиште
Грб
Местоположба на Градиште
Земја  Австрија
Главен град Ајџенштат
Управа
 • Управник Ханс Нисл (СПА)
Површина
 • Вкупна 3.961,80 km2 (152,970 sq mi)
Население
 • Вкупно 284.900
 • Густина 0.72/km2 (1.9/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166 AT-1
NUTS-регион AT1
Гласови во Сојузниот совет 3 (од 62)
Мреж. место burgenland.at

Градиште или Бургенланд (германски: Burgenland; хрватски: Gradišće, словенечки: Gradiščanska, унгарски: Várvidék) — една од деветте сојузни покраини во Република Австрија, која се наоѓа во нејзиниот источен дел. Зафаќа површина од 3.966 квадратни километри и тука живеат околу 285.000 жители. Главен град е Ајзенштат (Железно).

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градиште го зазема источниот дел на Австрија. Се граничи со:

Географија[уреди | уреди извор]

Со површина од 3.966 квадратни километри, Градиште е една од помалите покраини во Австрија. Според релјефот, поголемиот дел е во склоп на Панонската Низина, а мал дел на запад е во склоп на планинскиот венец на Алпите. Климата е претежно континентална. Водите ги застапуваат многу реки и езера, меѓу кои најпознато е Нежидерското Езеро, на границата со Унгарија.

Население[уреди | уреди извор]

Со над 285.000 жители и густина на населеност од 72 жит./км2 Градиште е последна по бројност покраина во Австрија. Најголемиот дел од населението го сочинуваат Австријци, но има и значителен број на Хрвати и Унгарци. Во последните години има и многу доселеници од другите поранешни југословенски републики и од Турција, но не толку како во останатите делови на Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]