Нежидерско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Нојзидлерско Езеро
Neusiedler See
Fertötó
Назив според описот на списокот
Lake Neusiedl
Вид Cultural
Критериуми v
Навод 772
Регион по УНЕСКО Европа
Запис
Прогласено 2001 (25th. заседание)

Нежидерско Езеро (гернански: Neusiedler See; унгарски: Fertötó) е езеро кое се наоѓа во Австрија и Унгарија. Објектот е вклучен во списокот на УНЕСКО. Езерото заваќа површина од 183 km², но неговата плоштина варира. Така, во 1811-1812 година езерото било потполно пресушено. Езерото е богато со риба. Поради различните видови птици кои живеат на езерото, во 1965 година било прогласен за национален парк.