Градиште

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градиште означува урнатини од стар град или тврдина.

Како топоним може да се однесува на:

Македонија[уреди | уреди извор]

Села
  • Градиште — село во Општина Куманово, Македонија
  • Градиште — пазарско село во Егејска Македонија
  • Градиште — поранешно село во Општина Кавадарци
Археолошки наоѓалишта
Острови
Автокампови

Австрија[уреди | уреди извор]

  • Градиште — сојузна покраина во Австрија (гер. Бургенланд)