Градиште (Русиново)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Градиште
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиштеградиште од доцноантичкото време. На 3 километри источно од Џами Тепе, на висок рид се наоѓаат остатоци од утврдена населба. На зарамнетото плато со површина од 150 x 120 метри, по рабовите се гледаат остатоци од бедемот, а во внатрешноста, темели од мали објекти. По целиот простор на градиштето се среќаваат фрагменти од питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069