Прејди на содржината

Рабуш (Двориште)

Координати: 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабуш

Карта

Местоположба 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Основни податоци
Место Двориште
Општина Берово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рабушнаселба од доцноантичкото време. На 300 м оддалеченост од Градиште II, при обработувањето на земјата се откриени остатоци од постари објекти, а по површината се гледаат фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069