Прејди на содржината

Манастир (Мачево)

Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир

Карта

Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Место Мачево
Општина Берово
Тип

 црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастир — старохристијанска црква. На висок рид на десниот брег на Каменица се зачувани темели од црква. Димензиите не можат да се одредат, бидејќи се обраснати со ниска вегетација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069