Прејди на содржината

Градиште (Мачево)

Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Место Мачево
Општина Берово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеградиште од доцноантичкото време. На оддалеченост од околу 7 километри од селото, на левиот брег на Каменица се издига висок рид со доминантна положба. На простор од 300 × 200 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069