Питос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Питос — голем складишен сад кој бил вкопан во подовите,така што единствено устието на садот било видливо на површината. Бројот на питоси во една куќа било значајно мерило за богатството на едно семејство. Се користеле за чување храна и житарици.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]