Бараица (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бараица
археолошко наоѓалиште
Бараица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бараица
Бараица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Име Бараица
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период неолитско време
железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бараицанаселба од неолитското време и тумул од железното време. На 20 километри југозападно од селото, под Готен, во ниви биле најдени фрагменти од керамички садови и статуета. На истото место има и помал тумул.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069