Градиште I (Ратево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште I
археолошко наоѓалиште
Градиште I is located in Македонија
Градиште I
Местоположба на Градиште I во Македонија
Местоположба 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° N; 22.85000° E / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° N; 22.85000° E / 41.68306; 22.85000
Основни податоци
Име Градиште I
Место Ратево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште Iградиште и некропола од доцноантичкото време. На источната периферија на селото, на висок рид кој има доминантна положба над целата околина, на зарамнетото плато се гледаат темели од бедем. По целиот простор се среќаваат множество парчиња од покривни ќерамиди, а наместа и од керамички садови и питоси. Биле најдени и неколку монети. На 200 метри западно од бедемот, на широка падина се гледаат контури на гробови градени од камени плочи. Неколку од нив биле раскопани и, според податоците добиени од жителите, биле пронајдени керамички садови и монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069