Чука (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука

Карта

Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукаградиште од доцноантичкото време. На 5 километри западно од селото, десно од патот БеровоСтрумица, на мала ниска чука со зарамнет простор од околу 100 × 100 метри се гледаат остатоци од бедемот на утврдувањето. Во внатрешноста на тврдината има урнатини од десетина помали објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069