Прејди на содржината

Бреза (Берово)

Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреза

Карта

Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бреза — населба од доцноантичкото време. На 12 километри источно од Берово, на простор од околу 300×200 м се среќаваат фрагменти од римски покривни ќерамиди, питоси и керамички садови. Овде се најдени неколку римски и старохристијански монети кои се чуваат во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Мурите — споменик на природата недалеку од Бреза
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069