Могила (Мачево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Македонија
Могила
Местоположба на Могила во Македонија
Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° N; 22.79444° E / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° N; 22.79444° E / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Име Могила
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“

Могиламогила од римското време. Се наоѓа покрај самата река Каменица и со обработувањето на земјата во голема мера е оштетена. Има пречник во основата од 7 метри и зачувана височина од 1,5 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069