Ан (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ан
археолошко наоѓалиште
Ан is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ан
Ан
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Ан
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Аннаселба од доцноантичкото време. Се наоѓа во пределот на Џами Тепе каде што се гледаат темели од неколку помали објекти, градежен материјал и парчиња од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069