Присој (Будинарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Присој
археолошко наоѓалиште
Присој is located in Археолошки локалитет во Македонија
Присој
Присој
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Присој
Место Будинарци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Присојнаселба од доцноантичкото време. На околу 10 километри од југозападната страна на селото и на околу 5 км северно од локалитетот Селиште, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. На локалитетот се најдени повеќе монети и орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069