Дунковец (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дунковец
археолошко наоѓалиште
Дунковец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дунковец
Дунковец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Дунковец
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дунковецмогила од римското време. На 200 метри десно од главниот пат Берово - Џами Тепе има осамена могила која е добро зачувана, со пречник во основата од 2,5 метри и височина од 4/5 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069