Селото (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селото
археолошко наоѓалиште
Селото is located in Македонија
Селото
Местоположба на Селото во Македонија
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° N; 22.79278° E / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° N; 22.79278° E / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Име Селото
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селотосредновековна населба. На десниот брег на Широк Дол има висок рид на кој се зачувани урнатини од стари објекти на простор од околу 100 × 100 метри. Според преданието, на ова место било старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069