Будица (Митрашинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Будица
археолошко наоѓалиште
Будица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Будица
Будица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.77556; 22.73917Координати: 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.77556; 22.73917
Основни податоци
Име Будица
Место Митрашинци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Будицанаселба од неолитското време. На десниот брег на Брегалница, на ниска тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови, претежно со сива боја, како и орудија од камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069