Брестови (Смојмирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брестови
археолошко наоѓалиште
Брестови is located in Македонија
Брестови
Местоположба на Брестови во Македонија
Местоположба 41°43′59″N 22°51′00″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000Координати: 41°43′59″N 22°51′00″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000
Основни податоци
Име Брестови
Место Смојмирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Брестовинаселба од доцноантичкото време. Се наоѓа северозападно од селото, меѓу атарите на Умлена, Робово и Смојмирово, лево од патот Берово-Делчево. Претставува блага падина што се протега од исток кон запад, во правецот на селото Мачево. На површината има градежен камен и голем број фрагменти од градежни ќерамиди, како и од керамички садови со сива боја од III-IV век. Во нива се забележуваат остатоци од темели на ѕидови во кои се вградени римски тули. Во 1952/53 година случајно биле откопани повеќе златни монети (депо), од кои 5 солиди од Јустин I.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069