Црквиште II (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште II is located in Македонија
Црквиште II
Местоположба на Црквиште II во Македонија
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Црквиште II — старохристијанска црква. Во близината на месноста Чука се зачувани остатоци од мала црква околу која се наоѓаат парчиња од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069