Чука (Будинарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° N; 22.86278° E / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° N; 22.86278° E / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Чука
Место Будинарци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“

Чукамогила од римското време. На источната периферија на селото, се издига голема могила со пречник во основата од околу 30 метри и височина од 4 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069