Долно Градиште-Јабланица (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Градиште-Јабланица
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште-Јабланица is located in Македонија
Долно Градиште-Јабланица
Местоположба на Долно Градиште-Јабланица во Македонија
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Долно Градиште-Јабланицанаселба од римското време. На 3,5-4 километри од населбата Јабланица, на левиот брег на Брегалница се среќаваат остатоци од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069