Прејди на содржината

Грамадје (Владимирово)

Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамадје

Карта

Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадјенаселба од доцноантичкото време. На 1 километар западно од селото, покрај селскиот пат што води кон планината, на простор од околу 400 × 100 метри се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди, керамички садови, питоси, а најдени се и неколку римски и рановизантиски монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069