Кремениште (Мачево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремениште
археолошко наоѓалиште
Кремениште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кремениште
Кремениште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Име Кремениште
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кремениште-Селиштенаселба од римското време. Источно од селото во правецот на Робово, од двете страни на малата долина северозападно од Умленска Река, на блага падина ориентирана кон реката, во нивите се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови и питоси, а најдени се и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069