Поповица (Будинарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Будинарци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Поповицанекропола и тумули од железното време. Во источниот крај на селото, до основното училиште, на самиот излез во правецот на селото Мачево, на местото на старите гробишта има 5 тумули од кои првиот и вториот се оддалечени 18 метри, имаат пречник од околу 13-14 метри во основата и височина до 1,5 метри. Другите три тумули се сместени на 200 метри западно од првите, распоредени се во форма на триаголник и се речиси со исти димензии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069