Прејди на содржината

Градиште II (Двориште)

Координати: 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште II

Карта

Местоположба 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Основни податоци
Место Двориште
Општина Берово
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште IIградиште од доцноантичкото време. На 8 километри југоисточно од месноста Црногорец се издига висок рид на чие зарамнето плато се гледаат делови од одбранбен бедем кој оградува простор од 12 × 80 метри. Во внатрешноста на градиштето има темели од помали објекти, како и многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069