Авлија (Будинарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авлија
археолошко наоѓалиште
Авлија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Авлија
Авлија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Авлија
Место Будинарци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Авлијанекропола и могила од римското време. Јужно од селото, на левиот брег на Брегалница има голема могила со пречник во основата од околу 30 метри и зачувана височина од 2-4 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069