Прејди на содржината

Плашица (Русиново)

Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плашица

Карта

Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Место Русиново
Општина Берово
Тип

 населба  викус


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Плашицанаселба и викус од доцноантичкото време. На 3 километри јужно од селото, на голема површина се гледаат остатоци од градби, водоводни цевки и фрагменти од керамички садови и питоси. Најдени се и монети.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069