Бабини Колиби (Двориште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бабини Колиби
археолошко наоѓалиште
Бабини Колиби is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бабини Колиби
Бабини Колиби
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972Координати: 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Основни податоци
Име Бабини Колиби
Место Двориште
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бабини Колиби (наречени уште и Чаплаковски Колиби) — населба од доцноантичкото време и старохристијанска црква. Помеѓу селата Двориште и Ратево, под ридовите Шуманов Рид и Црква, од двете страни на долот се гледаат темели од стар објект околу кој има многу градежен материјал, фрагменти од керамички садови и питоси. На овој простор, бил најден епиграфски споменик посветен на императорот Каракала.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069