Каракала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каракала
Роден 4 април 186
Лион, денешна Франција
Починал 8 април 217
Турција

Каракала[1] бил римски цар од династијата Север. Роден е на 4 април 186. Попознат е и како Марко Аврелиј Север Антонин Август. Со Римското Царство управувал од 211 година до 217 година. Негов наследник на престолот бил Макрин.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поради обвинувањето на Плиниј дека Аристотел го отрул Александар Макеодонски, Каракала се плашел од философијата, поради што наредил да се запалат сите философски книги во библиотеката во Александрија, а од Рим ги протерал сите философи.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:Cite American Heritage Dictionary
  2. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 200.