Роман IV Диоген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роман IV Диоген
Ρωμανός Δ΄ Διογένης
Византиски цар
[[File:
Romanos et Eudoxie.JPG
|frameless|alt=]]
Крунисување на Роман IV Диоген и Евдокија од страна на Исус Христос.
Владеење 1068 - 1071
Претходник Константин X
Наследник Михаил VII
Придружник на Ана од Бугарија
Евдокија
Деца Константин Диоген
Никифор Диоген
Лав Диоген
Династија Дука
Татко Константин Диоген

Роман IV Диоген (грчки: Ρωμανός Δ Διογένης) е член на византиската војска и аристократија кои. По неговиот брак со царицата вдовица Евдокија (сопруга на царот Константин X) бил крунисан византискиот император и владеел од 1068 до 1071 година. За време на неговото владеење тој бил решен да го запре опаѓањето на моќта на византиската војска и да ги спречи нападите на Турците селџуци. Но, во 1071 година тој бил заробен, а неговата војска била поразена во битката кај Манцикерт.

По неговото заробување тој бил симнат од престолот со државен удар. Кога набргу бил ослободен бил притворен од страна на членовите на семејството Дука. Во 1072 година тој беше ослепен и пратен во манастир, каде што починал од здобиените рани.

Надворешни врески[уреди | уреди извор]