Прејди на содржината

Александар Север

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Север[1]
Marcus Aurelius Severus Alexander
Роден 1 октомври 205
Палестина
Починал 18 март 235
денешна Германија

Александар Аврелиј Север Александар[2] (латински: Gessius Bassianus Alexianus, подоцна: Marcus Aurelius Severus Alexander или Alexander Severus) — римски цар од династијата Север. Познат е и како Марко Јулиј Гесиј Басијан Алексијан .

Роден бил во 203 година. Со Римското Царство управувал од 222 година до 235 година. Негов наследник бил Максимин Трачанин. Во врска со религијата, тој како и неговиот претходник го поддржувал сириското божество. Во меѓувреме, Александар Север бил и првиот римски цар кој покажал благосклонетост кон христијанството. Се кружело вести дека во неговото дворско светилиште покрај статуата на Сократ, ја ставил и онаа на Аврам и Исус.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander Severus“. World History Encyclopedia. Посетено на 27 January 2021.
  2. Cooley, стр. 496.