Филип Арапски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип Арапски
Marcus Iulius Philippus
Bust of emperor Philippus Arabus - Hermitage Museum.jpg
Роден 204
Починал август 249
Верона, денешна Италија

Филип Арапски бил римски цар. Попознат е и како Марко Јулиј Филип . Роден е во 204 година. Со Римското Царство управувал од 244 година до август 249 година. Бил наследен од страна на Дециј Трајан. Познат е по тоа што е единствениот римски цар роден надвор од нејзините граници.