Ираклиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ираклиј II
Solidus-Heraclius-sb0764.jpg
Ираклиј I со своите синови Константин III и Ираклиј II.
Роден 626
Лазика
Починал 11 февруари 641


Ираклиј II (Ираклеон) (Грчки Κωνσταντίνος Ηράκλειος) бил цар на Византија за кусо време од февруари 641 година до септември истата година.