Дијадуменијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дијадуменијан
Цезар на Римското Царство под Макрин
Дијадуменијан на денариј.
На престолмај 217 – 218 (како Цезар под Макрин); 218 (како Август)
Роден(а)септември 14, 208 н.е.
Починал(а)218 н.е.
Антиохија
Полно име
Марк Опелиј Антонин Дијадуменијан
ТаткоМакрин
МајкаНонија Целса (?)

Дијадуменијан (латински: Marcvs Opellivs Antoninvs Diadvmenianvs Avgvstvs) (септември 14/19, 208 – 218), бил син на римскиот владетел Макрин и служел на неговиот татко како „Цезар“ (титула) (мај 217–218) и како Август (во 218). Тој бил наречен така бидејќи се родил со було (дел од мембрана кој ја покрива главата на новороденчето) кое формирало „дијадема“.[1]

Дијадуменијан се родил на 14 септември 208 или, според збирката на биографии на римските цареви, "Historia Augusta", на 19 септември бидејќи се родил на ист ден со владетелот Антонин Пиј. Неговата мајка била царицата Нонија Целса, иако малку се знае за неа, таа е спомната во "Historia Augusta". Тој се родил како Марк Опелиј Дијадуменијан, но неговото име било изменето со додавањето на Антонин за да се зацврсти врската со семејството на Марко Аврелиј како што направил Каракала.

Дијадуменијан имал многу малку време да ужива на неговото место или да научи нешто од можностите кои ги нудело истото бидејќи легиите на Сирија биле револтирани и го прогласиле Елагабал за владетел на Римското Царство. Кога Макрин бил поразен на 8 јуни 218, во Антиохија, по смртта на Дијадуменијан загинал и тој.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „PDF File“ (PDF). caulbearersunited.webs.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-08-13. Посетено на 2015-07-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Владејачки титули
Претходник
Макрин
Римски цар
217–218
Заедно со: Макрин
Наследник
Елагабал