Василиј I Македонецот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Василиј I Македонецот, неговиот син Константин и неговата втора жена
Василиј I Македонецот
византиски император
Роден Визатија, тема Македонија

Василиј Први, наречен уште Македонецот, (околу 811- 29 август 886 год.) е византиски император кој е родоначалник на лозата на Македонците. По потекло Василиј е Ерменец, од ерменска фамилија или мешано словенско-ерменска, која стотина години живеела во Адријанопол (сега Едрене), и поради тоа што е роден во тема Македонија, во сите византиски извори е наречен Македонец, а неговата династија - династија на Македонците - „Македонос“[1][2][3]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Ibidem, p. 228; cf. GSBH, V, p. 155
  2. "Basil I." Encyclopedia Britannica. 2005.
  3. Извадоци од меѓународната конференција ЕРМЕНСКИ КОНСТАНТИНОПОЛ организирана од Р.Г. Хованисијан, УКЛА, 19-20 мај, 2001, УНИВЕРЗИТЕТ НА КАЛИФОРНИЈА, ЛОС АНЏЕЛЕС, АУДИТОРИУМ ДИКСОН.