Отон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Oth001.jpg
Роден 25 април 32
Ферентино
Починал 16 април 69
Рим, Римска империја, денешна Италија


Отон (латински:Marcus Salvius Otho) бил римски император, управувал во годината на четирите императори. Познат е и како Марко Салвије Отон

Роден е во Ферентино, денешна Италија на 25 април 32 година. Со Римската империја управувал од 15 јануари 69 до 16 април 69 година, кога извршил самоубиство.