Грацијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грацијан
Роден 8 април 359
Починал 25 август 383


Грацијан бил римски цар. Познат и како Флавијан Грацијан Август. Со Римското Царство управувал од 375 до 383 година. Тој е син на Валентинијан I.