Аврелијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аврелијан
Роден 9 септември 214 или 215
Сирмиум
Починал септември или октомври 275 (60 години)
Корлу, Тракија

Лукиј Домитиј Аврелијан[2] (на латински: Lucius Domitius Aurelianus) (септември 214 или 215септември или октомври 275), познат само како Аврелијан, (римски владетел 270–275), бил вториот по ред најуспешен војник-владетел кој и помогнал на Римското Царство да ја придобие повторно нејзината моќ кон крајот на третиот и почетокот на четвртиот век.

За време на неговото владеење, империјата била обединета целосно, после петнаесет години немири, биле повратени голем дел од нејзините изгубени територии и намалени нападите на варварите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kleiner, Diana E. E. (1992). Roman sculpture. Yale University Press. стр. 375–376. ISBN 0-300-04631-6. OCLC 25050500.
  2. Неговото целосно име било Цар Цезар Лукиј Домитиј Аврелиј Август, Германиј Максим, Готик Максим, Партис Максим, Рестиј Ориент, Рестиј Орбис.