Макрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макрин
Marcus Opellius Macrinus[1]
Роден 165
Алжир[2][3]
Починал јуни 218
Кападокија, денешна Турција

Макрин (латински:Marcus Opellius Macrinus) бил римски цар од династијата Север. Познат е и како Маркo Опелиj Макрин. Роден е во 165 година. Со Римското Царство управувал од 217 година до 218 година. Негов наследник е Елагабал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cooley, стр. 496.
  2. Naylor, Phillip (2015). North Africa, Revised Edition: A History from Antiquity to the Present. University of Texas Press. ISBN 978-0-292-76190-2.
  3. Michael Grant (1996). The Severans: The Changed Roman Empire. Psychology Press. стр. 22. ISBN 978-0-415-12772-1.