Кападокија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кападокија
Kapadokya
*
Светско наследство на УНЕСКО

Кападокија во април 2006 г.
Држава Турција
Тип
Критериуми i, iii, v, vii
Навод 357
Регион** Азија
Записно минато
Запис 1985  (9-то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Кападокија (турски: Kapadokya); е област која се наоѓа во покраината Невшехир Анадолија, Турција. Комплексот е вклучен во списокот на УНЕСКО.

Во географска смисла, Кападокија на југ се граничи со венецот Таур, на исток со реката Еуфрат, а на север со Црно Море. Во I век п.н.е. Кападокија станала римска провинција. Подоцна била вклучена во составот на Византија и Османлиската империја.