Таур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таур
Toros Dağları
Демирказак во покраината Нигде
Највисока точка
ВрвДемирказак
Надм. височина3.756 м
Географија
Таур is located in Турција
Таур
Местоположба на Таур во Турција
Земји Турција
Координати37° СГШ; 33° ИГД / 37° СГШ; 33° ИГД / 37; 33Координати: 37° СГШ; 33° ИГД / 37° СГШ; 33° ИГД / 37; 33

Таур (турски: Toros Dağları, старогрчки: Όρη Ταύρου) — планински систем во јужна Турција кој го дели Средоземниот регион од Анадолската Висорамнина. Системот се протега во лак, од езерото Егирдир на запад до горното течение на реките Тигар и Еуфрат на исток.

Поделен е на три венци (од запад кон исток):

 • Западен Таур (Batı Toroslar)
  • Ак, Беј, Катранџик, Гејик
 • Среден Таур (Orta Toroslar)
  • Акчали, Булгар, Ала, Тахтали
 • Југоисточен Таур (Güneydoğu Toroslar)
  • Нурхак, Малатиски Пл., Маден, Генч, Битлис

Историја[уреди | уреди извор]

Името Таур доаѓа од старогрчкиот поим Ταύρου, чие потекло има две верзии. Според едната, поимот доаѓа од семитското tûr, што значи „планина“.[1] Според другата пак, планините се така наречени поради на Хуритите и другите стари Сиријци кон богот на бурата, кој има лик на бик (грч. Ταύρος).[2] Се верувало дека тој предизвикувал полноводност во реките Тигар и Еуфрат, кои потоа се поплавувале и давале плодно земјиште.[3] Поради ова, по планините некогаш имало поголем број на храмови посветени на овој бог,[4]

Кај Кестел има археолошки локалитет од бронзено време, каде се ископувал калај за добивање бронза.[5] Превојот наречен во антиката „Киликиска Врата“ е премин преку венецот северно од Тарс.

За време на Првата светска војна, германско-турските железнички коловоци низ Таур претставувале важна цел за силите на Антантата. Откако го зазеле ова подрачје, конечно дошло до примирје и крај на борбите против Отоманското царство.[6]

Географија[уреди | уреди извор]

Планините Ала и Булгар (Болкар) се одликуваат со одронети варовнички карпи, од кои настанале карстни предели со водопади, понорници и некои од поголемите пештери во Азија. Од јужните падини на венецот Беј извира реката Манавгат.[7]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Покрај планинарството и алпинизмот,[8] венецот нуди два скијачки центра — еден во Даврас (25 км од Егирдир и Испарта) и друг во Саклакент (40 км од градот Анталија).

Железничката линија Конија-Адана минува преку забележителниот вијадукт Варда, висок 98 м, кој е изграден од Германците во 1910-тите години.

Западен Таур[уреди | уреди извор]

Западен Таур и остатокот од Таур образуваат лак околу Анталискиот Залив. Овој дел е одвоен од од Среден Таур со висорамнината Ташели и реката Ѓоксу. Има поголем број на врвови високи преку 3.000–3.700 м. Групата се дели на четири венци:[8]

 • Беј (западен) — највисок врв: Кизларсивриси 3.086 м
 • Ала (средишен) — највисок врв: Демирказак 3.756 м
 • Булгар (југоисточен) — највисок врв: Медетсиз 3.524 м
 • Мунзур (североисточен) — највисок врв: Акбаба 3.462 м
  • Мерџан (во склоп на Мунзур)

Највисока планина во Среден Таур е Демирказак (3.756 м).[8]

Среден Таур[уреди | уреди извор]

Среден Таур приближно се протега на североисток од покраините Мерсин и Анталија

Југоисточен Таур[уреди | уреди извор]

Југоисточен Таур ја образува северната граница на регионот Југоисточна Анадолија и Северна Месопотамија. Тука извираат реките Тигар и Еуфрат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Оттука арапскиот назив جبال طوروس.
 2. „Ταύρος“ — Грчко-македонски речник
 3. H.W.F. Saggs, The greatness that was Babylon: a survey of the ancient civilization of the Tigris-Euphrates Valley, Sidgwick & Jackson, 2nd Revised edition, 1988, стр. 380.
 4. Alberto Ravinell and Whitney Green, The Storm-god in the Ancient Near East, стр. 126
 5. Yener, K.A. (2000) The Domestication of Metals: The Rise of Complex Metal Industries in Anatolia Brill, Leiden, ISBN 90-04-11864-0
 6. Price, Ward "Danger in Taurus Tunnels", New York Times, 16 декември 1918
 7. „Реката Манавгат како ограничен, но алтернативен извор на водоснабдување за домашна употреба на Блискиот Исток“ (PDF). конс. 2008-02-16.  (англиски)
 8. 8,0 8,1 8,2 „Планинарство во Турција“ — портал „Сè за Турција“ (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]