Анталиски Залив

Координати: 36°30′N 31°00′E / 36.500° СГШ; 31.000° ИГД / 36.500; 31.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анталиски Зал. во рамките на Турција
Анталиски Зал.
Местоположба на Анталискиот Залив

Анталиски Залив (турски: Antalya Körfezi) — голем залив во источниот дел на Средоземното Море, јужно од покраината Анталија, Турција. Подрачјето е наречено „Турска ривиера“ бидејќи тука сместени некои од поголемите приморски туристички места во земјата.

Поглед на Анталискиот Залив од градот Анталија кон Кемер и венецот Таур.

36°30′N 31°00′E / 36.500° СГШ; 31.000° ИГД / 36.500; 31.000