Анталиски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Турција" does not exist|400px|Анталиски Зал. is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Турција" does not exist]]
Анталиски Зал.
Местоположба на Анталискиот Залив

Анталиски Залив (турски: Antalya Körfezi) — голем залив во источниот дел на Средоземното Море, јужно од покраината Анталија, Турција. Подрачјето е наречено „Турска ривиера“ бидејќи тука сместени некои од поголемите приморски туристички места во земјата.


Поглед на Анталискиот Залив од градот Анталија кон Кемер и венецот Таур.

Координати: 36°30′N 31°00′E / 36.500° СГШ; 31.000° ИГД / 36.500; 31.000